Başarı Hikayeleri

 

AGROHOBY SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ.

 

Üye Başarı Hikâyeleri faaliyetimizi bu yıl AGROHOBY TARIM ÜRÜLERİ SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Yönetim Kurulu Başkanı Ali YALÇIN ile yaptığımız röportajla gerçekleştirdik.

Ali Bey ilkokulu İstanbul, orta ve lise eğitimini Mersin’de, Üniversite Eğitimini Selçuk üniversitesinde tamamladıktan sonra 2,5 yıl kaldığı İngiltere' de bir yandan dil eğitimini tamamlarken diğer yandan dönercilik yaparak geçimine katkı sağlamış. 2009 yılın da  AKİB’ın organize ettiği 12 aylık bir program olan  “Dış Ticaret Koçları” eğitim projesini başarıyla tamamlayan Yalçın,  2015 yılında Mersin Üniversitesinde  tam burslu  Pro-MBA tezsiz yüksek lisansını tamamlayarak Dış Ticaret alanında çalışma hayatına başladı.

“Çocukken hayalim ticaretle uğraşarak elde ettiğim gelirle Dünya’yı gezmekti." ifadesini şu şekilde doğrulayan Ali bey, "Galiba yaptığım iş hayallerimi gerçekleştirdiğimi gösteriyor.”  dedi.

Üyemiz Tarsus Ticaret Borsası'nın URGE Projesinde de yer almakta olup, proje kapsamında gerçekleştirilen tüm faaliyetlere özgün fikirleri ile de destek vermektedir. Bir başka ifadeyle de, proje kapsamında "Dünya'yı Geziyor."

Geçen sene başlayan proje kapsamında ilk önce Almanya gezisine katılan Yalçın, bu yılda proje kapsamında Rusya gezisine katıldı. Önceki deneyimlerinden edindiği tecrübeyi katladığını ifade ederek, "Firmam 3000m2 açık toplam 5000m2 alanda ağırlıklı olarak tıbbı ve aromatik bitkilerden olan Tarsus'a özgü Toroslarda doğada saf yetişen Defne Yaprağını, Kekik ve Biberiye bitkilerini işleyip ihracat yapmaya çalışıyordum. 2017 yılında projeye dahil olmadan ihracatım 649 bin dolardı. 2018 yılında proje kapsamında edindiğim deneyimler ve Borsa tarafından sunulan dış ticaret izmetleri ile bugün küçük veya büyük ölçekli 20’ye yakın ülkeye  ihracat yaparak bugün 1 milyon doların üstünde bir rakama ulaştım.

Ali Yalçın, içinde bulundukları sektörün zorluklarını ifade ederken hammadde tedariklerini köylülerden peşin aldıklarını ve yoğun sermaye ye ihtiyaç duyduklarını, defne yaprağında kaliteyi belirleyen unsurların değişken olduğunu bundan dolayı da fiyat belirlemenin kolay olmadığına değindi.Yılın 6-7 ayı aktif çalışmakta olduklarını aktarırken, sezon öncesi bağlantılarını iyi yapabildikleri takdirde sezonu rahat geçirdiklerine değindi.

İş hayatındaki başarısını çevresiyle olan güçlü iletişime ve hatalarından edindiği tecrübeye sahip çıkarak planlı çalışmaya borçlu olduğunu belirten Ali Bey, gençlere hedeflerini doğru belirlemelerini ve hedeflerine ulaşmak için sabırlı olmalarını, çevreleri ile iletişimlerini güçlü tutmalarını, trendleri takip ederek uyum sağlamaları tavsiyesinde bulundu.

Agrohoby Tarım Ürünleri Ltd.Şti’nin önceliğinin firma değerlerimize bağlı kalarak, faaliyet gösterdiği alanlarda en kaliteli ürün ve hizmetleri sunarak, lider bir kurum haline gelmek bunu yaparken de tüm müşterileri için artı değer yaratmayı hedeflemiştir.

 

Bizleri çok güzel şekilde ağırlayan ve ilgilenen, Sayın Ali Yalçın’a teşekkür eder, memnuniyetimizi ifade ederiz.(2019)

 

 

 

ŞENDAĞ ZEYTİN YAĞI SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ.

Zeytinyağı üretimine 1920 yılında Girit Resmo’da başlayıp  ,   3 kuşak olarak  deneyim ve tecrübelerini birbirine aktararak  , bu güne kadar devam ettiren ,Önce kalite, güven ve müşteri memnuniyetini ön planda tutarak,yüksek  tecrübesi ile bugünlere gelmiştir.

Ali Şendağ sözlerine başlarken, " İlk yıllarda bundan yaklaşık 100 sene önce Girit adası ,Resmo  kasabasında insan gücüne dayalı olarak  Mengene usulü ile zeytinleri ezip Hamur haline geldikten sonra , torbalara koyup presler ile baskı altında yağ çıkarmışlar.Bu usul ile mübadelede Ülkemize geldikten sonra , aynı şekilde üretime devam ettiler.dedem den sonra Rahmetli Babam Hasan Şendağ  Tarsus’ta Abim Hüseyin Şendağ’la beraber  ülkemizde İLK ELEKTRİKLE ENERJİSİYLE  çalışan taş baskı makinelerini kurarak , zeytinden yağ elde etmek için , ülkemize ilk tesisi kazandırmış oldular, o zamanlar günlük 80 ton zeytin işleyen en yüksek kapasiteli zeytin işleme tesisinin yanında , o zamanlar çok yüksek miktar olan yıllık 2000 tona tekamül eden bir zeytin yağ ticaretini de  gerçekleştirdiler  ., aynı zamanda zeytinlerini çok iyi bakıp, üreticilerde örnek olmuşlardır. Ülkemizin Zeytinyağı sektöründe bulunan   büyük firmalarında  ana tedarikçilik yapmaktayız." dedi.

Tarsus'ta yılda 65 bin ton zeytin üretimi gerçekleşmektedir.Üretimin % 75 i yağlık olarak kullanılan Tarsus'ta  2017 – 2018 yılı Zeytin hasadı sezonu başlamış ve yaklaşık % 20 seviyelerine ulaşmıştır.

Ali Şendağ, "Bugün itibariyle tesisimizde kapasitemizin % 20 'si oranında zeytin işlenmiştir. Bu sezonki kapasitemizin geçen yıla oranla % 15 artacağını tahmin etmekteyiz. Tarsus Bölgesinde  önceki yıllara oranla rekoltenin yüksek olacağını tahmin ediyoruz."

Türkiye geneli değerlendirmede bulunan Ali Şendağ "Ülkemizde Güney Bölgesi olarak adlandırılan Antalya’dan, Mardin’ e kadar bölgede zeytin üretiminin 500.000 Ton, Zeytinyağı üretiminin ise 83.000 Ton olacağını düşünüyoruz. Bu tahminlerimize göre bizde rekabet düzeyimizi geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Hedefimizde İhracat var ve bunun için Tarsus Ticaret Borsasının Ekonomi Bakanlığı nezrinde yürüttüğü URGE projesinde yer almaktayız. Umutluyuz." dedi.

Zeytin ve Zeytin Yağı fiyatlarını değerlendiren Ali Şendağ "Tarsus zeytin üreticileri bu yılki rekolte ve ham zeytin yağ fiyatından memnunlar. Bugün itibariyle Üreticiden tesisimiz teslimi  0,7 diezem kalitedeki  yağı 13,50 TL. den alıyoruz. İlerideki günlerde yağıların gelmesi ve hava ısısının düşmesi ile birlikte yağ kalitesinin laboratuvar değerleri daha güzel olacağı için fiyatlarda aşırı bir dalgalanma olacağını tahmin etmiyorum. Yalnız Devletimizin Ham zeytin yağına verdiği 80 kuruş prim desteğini üreticilerimizde, bizlerde  çok yetersiz buluyoruz.Haklıyız, haklılar çünkü Avrupa Ülkelerinde destekleme primi 1,30 Euro, bu rakamlarla bizim üreticiler mucize yaratıyor.

Coğrafi İşaret Başvurusu yapılan Tarsus Sarıulak Zeytin çeşidi ile ilgili şu ifadelere yer veren Ali Şendağ, " Orjini Tarsus olan Sarı Ulak cinsi zeytinden Üreticilerimiz ve Bizler verim ve kalite yönünden çok memnunuz.Dünyada Sarıulak zeytininin sofralık tüketilmesinde bu türün özelliğine sahip hiç bir zeytin yok,  Sarı Ulak  Zeytininin yağ randımanı % 20 – 22, Topak Ulak zeytinin yağ randımanı % 18 – 20 Gemlik zeytinini yağ randımanı %15 – 20 arasındadır. Bu randıman rakamları toplam zeytinyağı üretimde çok ciddi şekilde yansır. Aslında doğada tabi olarak yetişen bu türümüz Çatak projesi ile 40'a yakın  bahçe tesis edildi. Üretici ve biz tesis sahibi işletmeler Sarı Ulak Zeytininin üretiminin artmasını çok istiyoruz. Bu noktada Borsamız sarıulak zeytini için coğrafi işaret tesciline başvurusunu yaptı ve aldı. Bu bizim işletmemiz açısından çok önemli bir olay. Coğrafi İşaret Tesciline zeytinimiz değerlendi. Bizde firma olarak üretimimizi, imalatımızı , işletmemizi geliştirmeye, yeni yatırımlar yapmaya başladık. Tarsus Ticaret Borsası'nın sekretaryasını yaptığı Zeytin Platformu ile zaman zaman toplantılar düzenlenmekte. Bu toplantılardan birinde sarıulak fidanı tedarikinde çok sıkıntıya düştüğümüzü ifade ettik. Borsamızında bu konuda bir aksiyon planı olduğu öğrendik. İnşallah yakın zamanda faaliyete geçirirsiniz.

Türkiye Ham zeytinyağı üretimine değinen Ali Şendağ "Yağ üretiminin yaklaşık % 60'nı büyük marketler aracılığıyla % 15 'ni evsel üretim ( üreticiden tedarik) ve  % 25 'ni ihracatta değerlendiriliyor. Ancak yakından takip, etmemiz gereken önemli bir husus ise salamura zeytin üretimimiz..Salamura üretimimizin sektörde öncü pazarları Romanya ve Kuzey Irak tır. Yalnız Romanya pazarını Yunanistan’a kaptırdık, Kuzey Irak’ın durumu da sıkıntılı bir dönemden geçiyor.  Eğer ki Salamura Zeytin sektöründeki pazarları kazanamaz ‘sak salamuraya giden zeytinin yarısı zeytinyağı olacak ve zeytinyağı  rekoltesini yükselterek fiyat istikrarında risk oluşabilir.

Yine sektörün sorunlarından diğeri Mersin sınırları içerisinde pirina işleme fabrikasının bulunmaması.Prina işlenen zeytinin yaklaşık %50 sine denk geliyor yani il genelinde 50-60 bin tonluk pirina üretimi var. Biz zeytinyağı tesisi firmalar üretilen pirinaları Hatay veya Kilis teki pirina işleme tesislerine sevk ediyoruz. O fabrikaların kapasitelerini aşan pirina arzı var. Yakın zamanda bu ihtiyacı karşılayacak yatırımların Tarsus'a çekilmesine şiddetle ihtiyaç vardır."dedi.

Tarsus Ticaret Borsası olarak biz üyemiz Şendağ Zeytin Yağı Sanayi Ticaret Ltd. Şti. Firması ve sektörünün duayeni Ali Şendağ'a verdiği önemli bilgiler için teşekkür eder, işlerinde başarılar ve bol kazançlar dileriz.(2018)

 

 

 

 

 

ÇUKUROVA İRMİK A.Ş.

Muhterem KARAER ,  iş hayatında çeyrek asrı geride bırakmış, Tarsus'un yetiştirdiği Tarsus tutkunu  iş dünyasının Tarsus  için önemli iş adamlarından birisi. Sanayicilikte başarısını kanıtlamış, bütün bu başarılarını çok sevdiği memleketi Tarsus'a adamış yarattığı farklılıklarla Tarsus’ta ilkleri yaşatmış Muhterem KARAER ’in hiç kuşkusuz kariyer hayatında pek çok farklı başarıları mevcut. İş hayatındaki ilerleyişini ve başarılarını, anılarını  kendisini bugüne taşıyan çalışmalarını ve hayata geçirmek istediği projelerini anlattı.

Biz aslında bir aile şirketiyiz.  Benim 2 kızım, 2 oğlum var. Oğullarım, kızlarım, kardeşlerim şirketlerimizde çalışıyor.Kimi yönetim kademesinde kimi finans departmanında. Her işte olduğu gibi doğru yönetim felsefesini benimsemek çok önemli. Bizim başarımızın arkasında da bu olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımı ve kendimi her zaman çok yönlü olarak yetiştirmeye çalıştım. Geleceği de düşünerek ve çalışmayı yeni fikirler yaratmayı seven bir iş adamı olarak bir çok sektörle ilgili yatırımlar yaptık.

Muhterem KARAER kimdir, deyince 1966 Tarsus, Çayboyu mahallesi doğumlu.

İlk Okulu bitirdikten sonra hayat okuluna devam ettim. Halende aynı okulun öğrencisiyim.Çalışmayı ve üretmeyi çok sevdiğim için iş hayatına erken yaşlarda atıldım. Hiç durmadım diyebilirim. Şu an geldiğimiz noktada bir çok yurtdışı firması ile iş yapmaktayız. İthalat ve ihracat konusunda dış ticaret birimimiz sürekli kendini yeniliyor ve çıtasını yükseltiyor.

1995 yılında tarım sektörü ile başlayan iş hayatımda edindiğim ilk destur "Başarılı olmak için gerekirse patron bile olsanız traktöre binip tarla süreceksiniz , yukarıda sadece koltukta oturmakla olmaz" oldu. Sanayi sektörüne ilk girişim üretim var, hammadde var imalat yok, sorusunu kendime sormamla başladı. Benim derdim bölgedeki-ülkemdeki mahsullerin değerlendirilmesidir. Yatırım teşvikleri ve olanakları başka illerde daha cazipken ben Tarsus'u seçtim.   İş hayatına atıldığım günden bu yana stratejik olarak farklı sektörlerde büyümeyi hedefledim.Kararer Pamuk ,Karaer Un, Karaer Petrol, Karaerler Petrol firmaları derken yaptığımız işler hedefimizin değişmesi gerektiğini gösterdi.

Tam bu esnada Borsamız yanımızdaydı. Gerçekleştirmeyi planladığımız mısırdan irmik üretim tesisi için fizibilite çalışması yapmamız gerekiyordu. Borsamız bu çalışmada bizim yol haritamızın çizilmesinde takviye destek oldu. Kaç tane Mısır irmiği üreten firma vardı? Maliyetler nasıl hesaplanıyordu? Dış pazarda Mısır İrmiği hangi ülkelerce tercih ediliyordu? Bu kısmı beraber çalıştık. Ana düşüncemizde bölgemize ve ülkemize döviz girdisi sağlamak ve istihdam yaratmak vardı. Zaman içerisinde tempoyu artırarak Tarsus-Mersin OSB içinde Çukurova İrmik Sanayi ve Karaer Yağ Sanayi fabrikalarını kurdum. 

2010 yılında ihracata başladığımızda 3 ülkeye sevkiyat yapabilirken bizzat kendi gittiğim ülkeler iç pazarımızın olmadığı yerlerde olmak üzere sayısız ülkeyi gezdim 2010 da 3 ülke ile olan başlangıcımız , şuan 33 ülke olarak ihracatlarımızı gerçekleştirmekteyiz. Süveyş kanalından çıkışa kadar 11 ülkeden geçiyorum ve her geçtiğim ülkede şirketimin ismini görüyorum tanınıyorum. Tunusta bile olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.Söyledim yine söylüyorum benim tek derdim bölgemdeki ürünlerin değerlendirilmesi ve bölgemdeki insanların bölgemde yatırım yapmalarıdır.

Tarsus’u ne kadar sevdiğimi aslında bilenler bilir. Başka bir şehirde de iş hayatıma devam edebilirdim ama Tarsus'a gelen buradan kopamaz.

Bu arada önümüzdeki dönemlerde hayata geçirmeyi düşündüğüm yine Tarsus’ da ilk ve örnek olacak, yeni bir projenin hazırlıklarını yapıyorum. Şimdilik ne olduğunu söylemeyeceğim, ama borsam bu projemde de yanımda olacak, bunu biliyorum.

Her şeyden önce insan yaptığı işi sevecek ben yaptığım bütün işleri severek zevkle yaptım.

Benim her zaman fikirlerim ve hayallerim vardı. Birikimlerimi deneyimlerimi tecrübelerimi en iyi şekilde icra ederek memleketine her zaman faydalı bir adam olmaya çalıştım. Hayallerime nasıl ulaşacağımı projelerimi nasıl gerçekleştireceğimi sürekli planladım.  Her zaman işlerimin peşinden gittim hiçbir zaman bana ne diyen bir insan olmadım.  İnsanları mutlu etmek ve memnun etmek için ne yaparım diye düşündüm. Herkese de bunu öneririm. Nerede iyi bir iş çıkacağını hissedersem oraya yönlenirim bazen fırsatlar insanların karşısına rastlantı eseri çıkar. Bu rastlantıları değerlendirmek için gerçekten bilgi birikim ve tecrübeye ihtiyaç olacaktır.

Bir insanın başarısını sürdürebilmesi için kendini sürekli geliştirdiği, zaman ve çaba harcayarak zevkle yaptığı bir uğraşısı olmalı. Bir uğraşısı olmayınca insan kendini gösteremiyor farklılaşamıyor ve yenileyemiyor.Ülkesini ve Tarsus’u çok seven Muhterem KARAER'i çevresindekiler sosyal bir yapıya sahip ancak, titiz, kuralcı ve zor bir adam olarak tanımlıyorlar.

Bu konuda Muhterem KARAER şu ifadeyi kullanıyor,"Aslında bu iş hayatım boyunca gelişen bir özelliğim iş hayatımda önüme çıkan zorlukları bu şekilde aştım. Kendime her zaman güvenmişimdir. Yine de iş yaptığım sektörlerdeki tüm faaliyetlerimde hata yapmaktan da hiç korkmadım. Her zaman cesur olduğumu söyleyebilirim. Ancak bu, hiçbir zaman cahil cesareti olmadı.İş hayatında başarılı olmak çok da kolay bir iş değil. Aslında başarıya ulaşmak için gerekli kriterler sır da değil. Eğitim olmazsa olmazlardan biri bu yüzden eğitime çok önem veriyor ve elimden geldiğince desteklemeye çalışıyorum. Başarılı insanları her zaman takdir ve tebrik ederim.

Tarsus Ticaret Borsasına gelecek olursak; firmalarımdan biri ile Yönetim Kurulunda temsil ediliyorum  Borsanın çok eski üyelerindenim. Borsanın yapmış olduğu eğitim ve aktivitelerden de çalışanlarımı faydalandırıyorum. Yönetim Kurulu'nun başarılı çalışmalarını yakından taktirle takip etmekteyim. Başarılı işlerin arkasında sağlam bir ekip vardır, yöneticinin başarısı mesai arkadaşlarının yansımasıdır asla tek başına olmaz.

Çalışmalarınızın hepsinden haberdarım örneğin, Eğitime ve yardıma muhtaç ailelere karşılık beklemeden   verdikleri desteklerden haberdar olmayan yoktur herhalde. Borsada işlem gören ürünlerle ilgili alım, satım fiyat endekslerini  günlük olarak duyurup üreticinin doğru bilgilendirilmesi adına hem üyelere hem de Tarsuslu hemşerilerimize büyük bir hizmet vermektedir. Her yıl üyelerine sosyal yönden de hizmet veren bir borsa görüyorum.

Buradan   tüm arkadaşlarıma ve borsa personellerimize başarılarının devamını diliyorum.(2016)

 

 

SEÇER TARIM A.Ş.

* VAHAP SEÇER ; "En mutlu olduğu anın ise çalışanlarının mutlu olduğunu görmek."

 

Borsamızın üyelerine yönelik 2015 yılı kalite hedefleri içinde yer alan Üye Başarı Hikayeleri faaliyetimizin ilkini SEÇER TARIM GIDA YAĞ SANAYİ VE TİCARET VE ANONİM ŞİRKETİ Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Seçer ile yaptığımız röportajla gerçekleştirdik.

Eğer hayatta başarılı olma konusunda gerçekten ciddiyseniz o zaman hayatta başarılı olmuş insanların ilham veren hikâyeleri ile kendimizi eğitmekten başka yapacak daha iyi bir şey yoktur. Sayın Vahap Seçer ‘in bize verdiği mesaj ise çok anlamlıydı” Girişimci olmak için üniversite mezunu olmayı beklemek şart değil, hiçbir zaman GEÇ değildir.”

Çocuk yaşta çırak olarak başlayan bir hayatın, serüven dolu yükselişi.Vahap Bey, boş durmayı sevmiyor. Her anı aktif değerlendiriyor. Spor yapmayı, özellikle kitap okumayı çok seviyor. Yaşam enerjisini çalışmaktan aldığını söyledi. İş hayatında disiplinli ve prensiplerinden taviz vermeyi sevmiyor. Başarı için bunun şart olduğunu ifade ediyor. En önem verdiği konu ise verilen SÖZ ‘dür diye ekliyor. En mutlu olduğu anın ise çalışanlarının mutlu olduğunu görmek.

Seçer, tarım ürünleri ticaretine başladığında tarımsal ticarete bağlı olarak müstahsil alımlarında bir avantaj olan vergi muafiyetinin sağladığı avantajdan bahsederek" Tarım ürününü üreticiden alırken müstahsil makbuzunu keser, üreticiye verirdik. Borsa üyeliğimiz sayesinde hem burdaki verginin muafiyetinden faydalandık, hemde kayıtlı ekonomi kazandı. Bugün işletmemizin büyümesinde Borsamızın dış kaynaklı pazarlara ait tarımsal ürün fiyatlarını yayınlaması bizleri daha rekabet edebilir bir duruma getirdi. dedi.Benim ikinci evim Borsadır. "dedi.

En son teknoloji cihazları,  modern analiz laboratuarı ve profesyonel ekibimiz, üretim ve imalata dair sistem makineleri tamamen bilgisayar destekli tesisimizde 100 yakın istihdamımızla ürünlerin işlenmesinde rekolteye ve ürünün ithaline göre 100 bin ton/yıl kapasitede kent ve ülke ekonomisine katma değer yaratan Seçer A.Ş.’nin önceliği TARSUS. Firma değerlerimize bağlı kalarak, faaliyet gösterdiği alanlarda en kaliteli ürün ve hizmetleri sunarak, lider bir kurum haline gelmeyi; bunu yaparken de tüm müşterileri için artı değer yaratmayı hedeflemiştir.

 

Bizleri çok güzel şekilde ağırlayan ve ilgilenen,bize verdiği yüksek sinerjiden, kentimize ve ülkemize yarattığı katma değerden dolayı Sayın Vahap Seçer’e teşekkür eder, memnuniyetimizi ifade ederiz. (2015)

 

 

 

 

KAYA TARIM ÜRÜNLERİ LTD. ŞTİ.

*BORSA BAŞKANI MURAT KAYA ;"Ticaret yaşamadan öğrenilmez."

Tarsus Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksek Okulu’nun konuğu olarak “İş ve Ticaret Hayatında Başarılı Olmak” konulu konferans veren Başkan Murat KAYA, yüksek okulun konferans salonunda öğretime bu yıl başlayan 40 öğrenci ile buluştu. İş ve Ticaret Hayatında Başarılı Olmanın 3 bileşeninden bahseden Başkanımız, başarının insanın yaptığı işi sevmesiyle başlayacağını vurguladı. Başkan Murat KAYA, 35 yıllık iş ve ticaret hayatını örneklerle ve yaşanmışlıklarıyla şöyle ifade etti.

 "Gençlik ve lise yıllarımda hem okuyor, hemde okul sonrası tarlada çalışıyordum. Tarlada çalışmak zor bir işti.Bu işten kaytarmak benim mutlaka okumam lazımdı.Öğretmen oldum. 4 – 5  yıl Tarsus Cengiz Topel Lisesinde İnkilap Tarihi derslerine girdim.Öğretmenlik fakiltesini bitirince hemen öğretmen olunmuyor. Asıl öğretmenliği okula başladıktan sonra öğrendim. Öğrencilere ders anlatabilmem için önce sunacağım derse hazırlanmam gerekirdi.Ben de öyle yaptım.Önce ben çalıştım, sonra öğrencilerime öğrettim. Çok sevdiğim bu mesleği bırakarak iş ve ticaret hayatına atıldım. Çevremden ve büyüklerimden yüzlerce nasihat.En zor okulun Ticaret olduğunu anladım.Bir sürü nasihat ama yaşamadan öğrenilmiyor.Altın kural 1 “ Ticaret  , yaşamadan öğrenilmez.” 35 yıllık iş ve ticaret hayatımda inişler , çıkışlar gördüm, yaşadım.Teknoloji ise hızla gelişti.Ulusal ve uluslar arası pazarda ne oluyor , ne bitiyor anında haberimiz olmalı ve doğru kararlar verebilmeliyiz.Altın kural 2 “ En doğru karar, doğru zamanda alınan karardır. Nefis tatlıdır.Nefsimize hakim olmalıyız.Mutlaka ki, her şeyin en iyisine layığız. O yüzden nefsimize iyi hakim olmalıyız.Altın kural 3 “ Ticarette kar oranı ne kadar yüksekse, RİSK oranı da o kadar yüksektir.” Adımlarımıza dikkat etmeliyiz.

"Tarsus Ticaret Borsası sizlere anlattığım bu 3 altın kuralı tatbik etmemde yanımda olan kurumdur. Ticaretlerimde borsamın güvenilirliği, yayınlanan istatistiki verilerle en doğru kararı almamı, kar-zarar oranımı, riskimi  hesaplamama yardımcı olmuştur. Bu nedenledir ki; kurumum ticaretimin gelişmesine bugüne gelmemde faydalandığım yerdir."

Arkadaşlar sizlerin daha fazla zamanını almadan şunu ifade etmek isterim.HAYAL KURUN, HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN, ÇOK ÇALIŞIN şüphesiz bu 3 bileşen kuvvet sizi daima başarıya götürecektir.Üstad Necip Fazıl’ın söylediği gibi” İnsanın kazandığı paradan korkmayın, Paranın kazandığı insandan korkun.Ticarette işin hilesi dürüstlüktür.Güven, itibar ve dürüstlük sizin en büyük sermayenizdir.Ve tecrübe paradan kıymetlidir.Güven zamanla kazanılır, fakat çabuk kaybedilir.