Süt Üreticisi İşletmeler Toplandı

  • 25.05.2023
  • tarsustb

Süt üreticileri ve yerel süt işletmeleri, Tarsus Ticaret Borsası Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünler İhtisas Komisyon Üyeleri Mustafa Teke ve Ziya Demir’in ev sahipliğinde Borsa da toplandı.

Toplantıda konuşan Mustafa Teke “ Gıda bir silahtır. Gıda olmadığı sürece biz yaşayamayız. Dışarıdan gelen taşıma suyuyla değirmen dönmez” ifadelerini kullandı.

Ziya Demir ise, “Bizim amacımız üreticilerimizin üretim maliyetlerini en aza indirecek rasyonda yem teminini öğretmek, üreticimizin hayvanlarını sağlıklı ve hijyen koşullarına uygun üretime teşvik etmek olmalı “ ifadelerini kullandı.

Başta yem olmak üzere elektrik, mazot, gübre ve işçilik gibi birçok maliyetin istişare edildiği toplantıda girdi maliyetinde çok ciddi artışlar yaşandığı da konuşuldu.

Hayvan sağlığı, hijyeni,süt hijyeni ve yemlerde kullanılması önem arz eden rasyon miktarı ile süt veriminin arttırılması, sütün toptan pazarlanması için yapılacakların da görüşüldüğü toplantıda belirli aralıklarla toplanılması ve fikir alışverişinde bulunulması temenni edildi.
Click the banner to read this article in English or Russian

Süt Üreticisi İşletmeler Toplandı